Yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Ticaret Bakanlığı’ndan yeşil mercimek açıklanması. Gümrük vergisi sıfırlandı. İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karar ile yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisi 30 Haziran’a kadar yüzde sıfır olarak uygulanacak. oldu.

Ticaret Bakanlığı, yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisinin 30 Haziran’a kadar sıfırlanması kararının “tüketici için arz güvenliğini ve fiyat dalgalanmasını engellemek amacıyla” yürürlüğe konulduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, yurt içi arz güvenliğinin ve fiyat istikrarının sağlanmasını teminen, ilgili kurumlarla ürün bazlı değerlendirmeler yapıldığı, ihtiyaç olması halinde hızlı şekilde gerekli tedbirlerin alındığı belirtildi.

Kararın ticaret verileri, üretim ve piyasaya arz koşulları fiyat hareketleri dikkate alınarak, belirlendiğine dikkat çekildi. Tarım ve Orman Bakanlığı ile istişare içinde temel gıda ürünlerinden yeşil mercimekte tüketici ihtiyacının uygun fiyatla karşılanabilmesinin sağlanması amacıyla gümrük vergisinin geçici olarak sıfırlanmasına karar verildiği, buna yönelik düzenlemenin İthalat Rejimi Kararı’nda gerekli değişiklik yapılarak yürürlüğe konulduğu ifade edildi.

Ticaret Bakanlığı açıklamasında şunlar belirtildi:

“Söz konusu uygulama, yerli üretimin korunması da göz önünde bulundurularak, çiftçimizin üretim motivasyonuna zarar vermeyecek şekilde ülkemizdeki hasat dönemi dikkate alınarak belirlenmiştir. Düşürülen gümrük vergisi, yeşil mercimeğin hasat döneminden önce 30 Haziran 2024 tarihine kadar geçici bir süre devam edecek, bu tarihten sonra eski seviyesine yükselecektir. Ticaret Bakanlığı olarak, üretici ve tüketici haklarının birlikte korunması amacıyla spekülatif fiyat hareketlerinin önlenmesi ve piyasaya yeterli ürün arzının sağlanması için gerekli tüm tedbirleri almaya, alınan bu tedbirler sonrasında piyasa şartlarını izlemeye devam edilecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x